Bill and Cash Memo

IMPORTANT

Bill and Cash Memo: Overview

This topic explains concepts such as Bill Amount, Rate Chart, Unit Rate, Cash Memo, etc.

Important Questions on Bill and Cash Memo

MEDIUM
IMPORTANT

The following are the items bought by Raju. 

Stationery shop
Bill No. 32                                                                                   Date: 12.10.2021
S.No Items Rate Quantity Price (in )
1 Hero pens 20.00 2 40.00
2 Erasers 10.00 3 30.00
3 Sketch packets 50.00 1 50.00
Total amount 120.00

What is the name of the shop?

MEDIUM
IMPORTANT

The following are the items bought by Raju. Fill the blank using the given cash memo.

Stationery shop
Bill No. 32                                                                                   Date: 12.10.2021
S.No Items Rate Quantity Price (in )
1 Hero pens 20.00 2 40.00
2 Erasers 10.00 3 30.00
3 Sketch packets 50.00 1 50.00
Total amount 120.00

The bill number is _____

MEDIUM
IMPORTANT

The following are the items bought by Raju. Answer the question using the given cash memo.

Stationery shop
Bill No. 30                                                                                   Date: 12.10.2021
S.No Items Rate Quantity Price (in )
1 Pens 20.00 2 40.00
2 Erasers 10.00 3 30.00
3 Sketch packets 50.00 1 50.00
Total amount 120.00

What is the date of the bill ?

MEDIUM
IMPORTANT

The following are the items bought by Raju. Answer the question using the given cash memo.

Stationery shop
Bill No. 30                                                                                   Date: 12.10.2021
S.No Items Rate Quantity Price (in )
1 Pens 20.00 2 40.00
2 Erasers 10.00 3 30.00
3 Sketch packets 50.00 1 50.00
Total amount 120.00

What is the total amount of money to be paid ? (Write the answer in decimal format without rupee symbol)

MEDIUM
IMPORTANT

 The following are the items eaten by Raju and his family. Fill the blank using the given cash memo.

Hotel foods
Bill No.32                                                                                    Date: 30.10.2021
S.No Food items Quantity(in Nos) Price (in
1 Idly 4 100.00
2 Masala vadai 4 20.00
3 Poori 6 90.00
Total amount 210.00

Total number of items eaten _____.

MEDIUM
IMPORTANT

Complete the given cash memo and find the total amount to be paid.

 Feel good garments.
Bill No.82                                                                   Date: 5.11.2021
S.No Items Rate Quantity Price (in )
1 Shirts 300.00 2  
2 Saree 200.00 2  
3 jeans 600.00 1  
4 Towel 50.00 2  
5 Shawl 100.00 1  
   

 

HARD
IMPORTANT

Question Image

If Bikram Khuntia has 100, after buying all the given products, the money left with him is _____.

EASY
IMPORTANT

Question Image

On what date Bikram Khuntia buy those products?

EASY
IMPORTANT

Question Image

How many pens did he buy?

MEDIUM
IMPORTANT

Question Image

The total cost of all the items is _____.

EASY
IMPORTANT

Question Image

Write the cash memo number.

HARD
IMPORTANT

The rate chart of different items are shown below

Items Cost of each item

Question Image

50

Question Image

120
Question Image 1

Question Image

10

Question Image

20

Question Image

3

Question Image

2

The total cost of 5 toffees and 5 ice-cream is _____.

HARD
IMPORTANT

The rate chart of different items are shown below

Items Cost of each item

Question Image

50

Question Image

120
Question Image 1

Question Image

10

Question Image

20

Question Image

3

Question Image

2

What is the total cost of 2 eraser and 3 cupcake in rupees?

MEDIUM
IMPORTANT

The rate chart of different items are shown below

Items Cost of each item

Question Image

50

Question Image

120
Question Image 1

Question Image

10

Question Image

20

Question Image

3

Question Image

2

If we have 100, we can buy a doll.

MEDIUM
IMPORTANT

The rate chart of different items are shown below

Items Cost of each item

Question Image

50

Question Image

120
Question Image 1

Question Image

10

Question Image

20

Question Image

3

Question Image

2

Which 3 items can we buy in 63?

EASY
IMPORTANT

The rate chart of different items are shown below

Items Cost of each item

Question Image

50

Question Image

120
Question Image 1

Question Image

10

Question Image

20

Question Image

3

Question Image

2

The total cost of 1 eraser and 1 pencil is _____.

HARD
IMPORTANT

The cost of 5 chocolate is 50. The cost of 1 chocolate is _____.

EASY
IMPORTANT

If you can buy 8 books for $42.804 online, find the unit rate of a book.

EASY
IMPORTANT

If a video game store sells 6 old games for $68.70, find the unit rate of a video game.

EASY
IMPORTANT

If we buy 6 bags of bananas for $33.72, find the unit rate of a bag of bananas.